HaberlerDünyaIrakİranOrtadoğu

El-Sudani’nin Tahran ziyareti ve hedefleri

Irak başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani 2 günlük ziyaret için 29 Kasım günü Tahran’a gelerek Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve ardından İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei ile görüştü.

Bu, Şiya Sudani’nin başbakan olduktan sonraki üçüncü yurt dışı gezisi. İlk seyahatini Ürdün’e, ikinci seyahatini Kuveyt’e yaptı. Şiya Sudani’nin yakında Suudi Arabistan ve Türkiye’ye de seyahat edeceği söyleniyor. Bu yurtdışı gezileri, yeni Irak Başbakanı’nın komşu ülkelerle ilişkileri genişletmeye ve anlaşmazlıkları çözmeye odaklandığını gösteriyor.
Yeni Irak Başbakanı’nın ilk yurtdışı gezilerinden biri olarak İran’ı seçmesi, bir yandan İran’la ilişkileri genişletmek ve güçlendirmek istediğini, diğer yandan Tahran’ın Bağdat ile ilişkilerini genişletmeye kararlı olduğunu gösteriyor. Aslında ekonomik ilişkileri güçlendirmek, Sudani’nin Tahran ziyaretlerinin hedeflerinden biriydi. İran ve Irak arasındaki ekonomik ilişkiler hali hazırda yılda yaklaşık 12 milyar dolar ve 13. hükümetin planı bu miktarı 20 milyar dolara çıkarmaktır.
İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi bu bağlamda Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani ile yaptığı görüşmede, siyasi istikrardan ve yeni Irak hükümetinin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Irak’ta birleşmiş bir ulus ve güçlü bir hükümeti her zaman olumlu karşılayarak desteklediğini” söyledi. Ülkemizin Irak ile ekonomik, ticari, siyasi, kültürel ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirme ve ilişkileri ilerletme kararlılığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, sözlerine şöyle devam etti: İran, Irak ile çeşitli ticari ve enerji alanlarında ticaret ilişkilerini geliştirmek istiyor ve iki ülke arasında düzenli olarak ortak işbirliği komisyonu toplantıları yapılması bu amacın gerçekleştirilmesinde etkili rol oynayabilir.
Şiya el-Sudani’nin Tahran’a yaptığı ziyaret, Irak Kürdistan bölgesindeki gelişmeler açısından da önem taşıyor. İran’da yaşanan huzursuzluğun ardından İran İslam Cumhuriyeti ile coğrafi sınır paylaşan Irak Kürdistan bölgesi, düşmanların İran’a karşı kullandığı alanlardan biri haline geldi. İslam İnkılabı Muhafızlar ordusu tarafından yayınlanan çeşitli bildirilere göre Komele, Demokrat, PJAK vb. terör örgütleri Kürdistan bölgesi coğrafyasını terör faaliyetleri ve İran’da huzursuzluk yaratmak için kullandılar.
Buna istinaden Devrim Muhafızları, Kuzey Irak’ta teröristlere yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştirmiş ve aynı zamanda sınır güvenliğinin sağlanması için Irak hükümetine ve Erbil yerel yönetimine gerekli ikazlarda bulundu. Bu yüzden Şiya Sudani’nin Tahran ziyaretinde gündemde olan başlıca konulardan biri, Irak’ın Kürdistan bölgesi üzerindeki egemenliğinin izlenmesi ve İran’a terörist gönderilmesinin önlenmesiydi.
Şiya el-Sudani’nin Tahran ziyaretinin bir diğer hedefi de İran ile Suudi Arabistan arasındaki müzakereleri sürdürmekti. İran ile Suudi Arabistan arasında şu ana kadar Bağdat’ın arabuluculuğunda 5 tur müzakere gerçekleştirildi. Irak’ın yeni hükümeti de Tahran ile Riyad arasındaki müzakerelerin sürdürülmesinde ısrar ediyor ve bu konu başbakan Şiya Sudani’nin Tahran ziyareti sırasında İran yetkilileri ile müzakerelerde ele alınması bekleniyordu.
Görünen o ki İran İslam Cumhuriyeti’nin de desteklediği yeni Irak hükümetinde iki ülke ilişkilerinin geçmişe oranla daha da artacaktır. Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani, İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmede, bu ülkede yeni hükümetin kurulmasından bir ay sonra Tahran’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İran, Irak’ın dış ilişkileri alanında ayrıcalıklı ve mükemmel bir konuma sahiptir ve iki ülke arasındaki ilişkiler olumlu ve tatmin edici bir şekilde genişlemektedir.” demesini bu bağlamda değerlendirmek gerekir./

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.