HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

El’Buheyti: Suudi Arabistan Yemen’in servetini yağmalamaya devam ediyor

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti’nin bir üyesi, ülkenin servetinin Suudi Arabistan tarafından yağmalanma devam etmesine atıfta bulunarak, “Bölgedeki savaş Siyonist rejimin ve silah pazarlarının çıkarınadır” dedi.

El’Yemadin kanalına göre, dün Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti üyesi  Muhammed el-Buheyti, güneydeki halk protestolarını gerçek bir devrim olarak nitelendirerek şunları ekledi: “Bu hükümet işgal karşıtı protestoları destekliyor.”

El’Buheyti, ”Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’deki çıkar çatışmalarına rağmen güneydeki gösterileri kendi lehlerine kullandığını” vurguladı.

Yemen Ulusal Kurtuluş Hareketi siyasi konseyi üyesi, ülkede ateşkes sağlanması için devam eden müzakereler hakkında şunları söyledi: ”Washington’un kararlaştırdığı üzere, istifa eden Yemen Devlet Başkanı  Mansur Hadi ve partisinin görüşmelerde hiçbir söz hakkı yok.”

El’Buheyti, kuşatmaya rağmen Sanaa kontrolündeki bölgelerin güvenlik ve ekonomi açısından istikrarlı olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer birçok ülkenin desteğiyle Mart 2015’ten bu yana Yemen’i işgal ediyor ve kuşatıyor. Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’de başlattığı savaşta şimdiye kadar on binlerce insan öldü ve yaralandı, milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.