FilistinHaberlerOrtadoğu

Elektrik krizinden Ramallah yönetimi sorumludur

Brüksel’de faaliyet gösteren Gazze Kuşatmasını Kırmak İçin Avrupa Girişimi, Ramallah yönetimiyle başında bulunan Mahmut Abbas’ı Gazze’de tam bir krize dönüşen elektrik kesintisi konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti.

Girişim üyesi Enver Garbi bugün (10 Nisan Cumartesi) yazılı bir açıklama yaptı. “Ramallah yönetiminden aslı ve manası olmayan bahanelerin arkasına sığınarak sorumluluktan kaçmayı bırakıp, dördüncü senedir kuşatma altında bulunan Gazze için Avrupa Birliği’nin gönderdiği parayı göndermesini istiyoruz”.

Garbi daha sonra şöyle dedi: “Avrupa Girişimi olarak birçok Avrupa Birliği Dışişlerinden aldığımız belgeler, bu paranın Ramallah yönetimine teslim edildiğini gösteriyor. Yine bu yazışmalar Gazze’yi besleyen santraller için gereken yakıt için parayı göndereceklerine dair Ramallah yönetiminin taahhütte bulunduğunu da gösteriyor”.

1.5 milyon insan için gelen yardımların siyasi çıkarlar için kullanılmasını kınadıklarını belirten Garbi, şahsi çıkar ve hesapların yüzlerce hastanın hayatını tehlikeye atacağı gibi, Gazze’de yaşayan insanların büyük bir insanlık dramı yaşamalarına da neden olacağını ifade etti.

Garbi daha sonra şöyle dedi: “İşgal rejimi daha önce yaptığı açıklamada Gazze’deki elektrik krizinden tamamıyla Ramallah yönetiminin sorumlu olduğunu duyurmuştu. Siyonist medya kaynakları Siyonist ordu sözcüsünün “Santralin durması Filistinliler arasındaki ihtilafın bir sonucudur. Ramallah’taki Filistinliler yakıt parasını vermeye yanaşmıyor” dediğini daha önce aktarmışlardı”.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.