ArabistanHaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Emaratleaks: Abu Dabi, Riyad İle Ottawa Hatındaki Krizi Kendi Lehine Kullanıyor

Emaratleask sitesi, elde ettiği bilgilerin BAE’nin gizli şekilde Suudi Arabistan ile Kanada arasında patlak veren krizden faydalanmaya çalıştığını bildirdi.

Emaratleaks sitesi, BAE yönetimi aleyhinde gizli bilgileri ifşa etmeye devam ediyor. Bu bağlamda Emaratleaks, özel kaynaklardan naklen, BAE’nin Suudi Arabistan ile Kanada ilişkilerinde yaşanan krizden gizli şekilde faydalanmak ve Kanada ile Suudi Arabistan arasındaki silah ticaretini kendi lehine dönüştürmek için çalıştığını, bunun için Yemen’de koalisyonun hedeflerine hizmet etmek istediğini bahane kıldığını yazdı.

Kanada’nın Suudi Arabistan’da insan hakları durumu konusunda endişeli olduğunu ve insan hakları aktivistler ve kadın haklarını savunan kişilerin serbest bırakılmasını istemesinin ardından Riyad ile Ottawa ilişkileri geçen pazartesinden itibaren hiç görülmemiş şekilde gerildi. Suudi Arabistan, Kanada büyükelçiliğini sınır dışı edip, büyükelçiliğini Riyad’a çağırdı ve Kanada ile yeni ekonomik ilişkilerini askıya aldı.

Suudi Arabistan 2014 yılında zırhlı araçlar alımı için Kanada ile 15 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Kanada 2017 yılından itibaren Suudi Arabistan’a zırhlı araç satışına başlamıştır.

Kanada basınında yer alan haberlere göre iki ülkenin ikili ticaret hacmi 2017 yılında 4 milyara yükseldi.

Riyad’ın Ottawa ile diplomatik ve ticari münasebetlerini askıya almasının ardından Kanada’nın zırhlı araçlarının Suudi Arabistan’a satışı soru işaretlerine yol açmıştır.

Kanada Başbakanı sürelerde bu savaş araçlarını Suudi Arabistan’a satışını durdurmak için baskı altındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.