FilistinHaberlerOrtadoğu

Emel gemisi yolcuları ve yardımları Gazze’ye giriş yaptı

Filistin Sınır Kapıları İdaresi bugün (18 Temmuz Pazar) yaptığı açıklamada Libya’nın gönderdiği Emel gemisi yolcularının bugün beraberlerinde getirdikleri yardımlarla birlikte Gazze’ye giriş yaptığını belirtti.

Heyet adına bir açıklama yapan Abdurrauf El-Ceziri şöyle konuştu: “Beklediğimizden daha kolay bir şekilde Rafah’tan Gazze’ye giriş yaptık. Kuşatma kalkıncaya kadar Gazze ziyaretlerimiz ve yardımlarımız sürecek. Kafilemiz ikinci kez bu sefer inşaat malzemeleriyle gelecektir. Gemimizin Gazze’ye yanaşmasının işgal rejimi tarafından engellenmesinin ardından bütün dünyaya Gazze kuşatmasının kaldırılmasının gerekliliğine dair önemli bir mesaj vermiş olduk.”

Heyetin Gazze limanını, hükümet binalarını, bakanlıkları ve resmi dairelerin yanında savaşta yerle bir olan bölgeleri de ziyaret etmesi bekleniyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam’ın başkanlık ettiği Libya şirketinin girişimiyle oluşturulan yardımlar bir gemiyle Gazze’ye gönderilmiş, gemi uluslararası sularda işgal askerlerin engellemesiyle karşılaşmıştı. Gemiyi tehdit eden işgal güçleri, geminin rotasını Mısır’ın Ariş limanına çevirerek yolcuların kara yoluyla Mısır üzerinden Gazze’ye giriş yapmasına neden olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.