FilistinHaberlerOrtadoğu

Emel Sıyam’ın ifadeye çağrılması barbarlıktır

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk ve Batı Yaka’daki İslami Hareket milletvekilleri, Ramallah’taki yönetime bağlı sözde güvenlik biriminin eski bakan Emel Sıyam’ı ifade vermeye çağırmasını kınadı.

Milletvekilleri bugün (9 Ağustos Pazartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınlayarak, “Bu tür sorumsuz ve neticesi gözetilmeyen davranışlar Filistin davasına felaket getirecektir” dedi.

İfadeye çağrılan kişinin milletvekili dokunulmazlığı bulunduğuna ve bir kadın olarak toplumsal dokunulmazlığa sahip olduğuna bakmaksızın kadınları sorunların ve anlaşmazlıkların dışında tutmak gerektiği yönündeki adet ve göreneklerin çiğnendiğini ifade eden milletvekilleri, bu durumun Ramallah yönetiminin içinde bulunduğu barbarlığı yansıttığını söyledi.

Beytlahem milletvekilleri ise milletvekili ve kadından sorumlu eski bakan Emel Sıyam’ın ifade vermeye çağrılmasının her türlü kırmızıçizgiyi çiğnemek olduğunu kaydederek, Ramallah yönetimine bağlı sözde güvenlik biriminin hiçbir kadına, alime ve esire saygı duymadığını ifade etti.

Milletvekilleri, bu tür gelişigüzel davranışların devam etmesi halinde durumun daha da kötüye gideceğine dikkat çekti.

Ramallah yönetiminden yaşamakta olduğu serserilik halinden kurtularak ulusal çıkarları kişisel ve hizipsel dar çıkarların önünde tutmasını isteyen milletvekilleri, yüzlerce yıldır gözetilen toplumsal adet ve geleneklere de saygı duyulması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.