HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahian Almanya’da İranlılar ile buluştu

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Pazar günü New York’tan Tahran dönüşünde Almanya’nın Frankfurt kentinde İran konsolosluğunda, ilim, tıp, ticaret ve ekonomi alanlarında seçkin İranlılar ile bir araya geldi.

Hüseyin Emir Abdullahian Hüseyini Erbain ve Kerbela’da İmam Hüseyin -as- ve yarenlerinin fedakarlıkları ile şehitlerini saygı ile anarak, batıla karşı hakkın karşılaşma yolunda onların yiğitliklerinin insanlığın tarihinde bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. 
Emir Abdullahian sözlerinin devamında cumhurbaşkanının yurt dışındaki İranlıların sorunlarının temelden ve kökten çözülmesine ve ilgili sorunlarını kolaylaştırmaya dair talimatını açıklayarak, yargı erki başkanı ve İslami şura meclisi başkanının da bu konuyu vurguladığını söyledi.
Dışişleri bakanı İranlılar toplumunun dünyanın her neresinde olursa olsun her türlü zevke sahip olsalar da İran için önemli ve değerli olduklarını ifade ederek, İranlılar hakkında konuşulduğu her yerde onların bilimsel ve kültürel seçkinliğinin kendini gösterdiğini söyledi.
Emir Abdullahian, iyi komşuluk politikasına ve bölgesel ve Asya önceliklerine vurgu yaparak, İran dış siyasetinin bu dönemde dengeli ve herkesle ilişkilerin geliştirilmesine ağırlık verileceğini sözlerine ekledi.
Görüşmeye katılan İranlıların dışişleri bakanına sundukları öneriler ise dikkate alınarak izlenmesine karar verildi./

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.