HaberlerIrakİranOrtadoğu

Emir Abdullahian: Basra’da Konsolosluğa saldırı ecnebi işi

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian, Irak’ın Basra kentinde İran Konsolosluğu’na düzenlenen saldırı ve kundaklama olayında ecnebi uşakların eli bulunduğu ortada olduğunu belirtti.

Pazar günü twitter hesabında Irak’ın Basra kentinde İran Konsolosluğu’na düzenlenen saldırı ve kundaklama olayı hakkında attığı twittinde bu konuya işaret eden Emir Abdullahian, İngiliz Şiası ve Suudi Vahabisi gibilerine Irak’ı isyana sürüklemelerine müsaade etmemeleri gerektiğini kaydetti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin özel yardımcısı Emir Abdullahian ayrıca Tahran ve Bağdat arasındaki ilişkiler stratejik olduğunu vurguladı.

Bu arada Irak’ın El Ahd TV kanalı geçtiği haberinde, Irak halkının gönüllü seferberler örgütü Haşed-ul Şaabi Hareketi Başkan yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis ve Fetih ittifakının Basra milletvekili Uday Avad’ın Basra’daki isyancılarla Suud rejimi istihbarat servisi ve Amerika Konsolosluğu ile yakın ilişki bulunduğunu ifşa ettiklerini duyurdu.

Basra’da 7 Eylül Cuma günü bir grup, kamu hizmetlerinin yetersizliği bahanesi ile düzenlenen eylem sırasında İran’ın Basra Konsolosluğu binasına saldırarak binayı ateşe verdiler.

Basra kenti son haftalarda işsizlik, kamu hizmetlerinin yetersizliği, elektrik ve su sıkıntısı ve kamu kurum ve kuruluşlarında fesat gibi durumlara itiraz etmek üzere düzenlenen protesto eylemlerine sahne oluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.