AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: AB, Trump’ın kriz çıkarıcı siyasetlerinden etkilenmemeli

İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası Özel İşler Yardımcısı, Avrupalıların her iki tarafından çıkarlarını gözeterek KOEP Nükleer anlaşması hakkında karar almaları ve ABD başkanı Trump’ın kriz çıkarıcı siyasetlerinden etkilenmemeleri gerektiğini bildirdi.

Meclis haber ajansının bildirdiğine göre dün Tahran’da Fransa elçisi François Sénémaud ile görüşmesinde açıklamada bulunan İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası Özel İşler Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ile Avrupa ülkelerinin KOEP hakkındaki görüşmelerine temas ederek, İran’ın KOEP’in devam etmesi için kendi şartlarını Avrupalılara bildirdiğini ve AB tarafından teklif olunacak pakette de İran çıkarlarının dikkate alınmasını beklediğini söyledi.

İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası Özel İşler Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan bu görüşmede ayrıca Fransa’nın terörizm karşısındaki çifte standart siyasetini eleştirerek terörist münafıklar güruhunun Fransa’da faaliyetine izin verilmesinin yanlış bir siyaset olduğunu hatırlattı.

Fransa’nın Tahran elçisi François Sénémaud de İran ile üç Avrupa ülkesinin KOEP’le ilgili yeni dönem görüşmelerine temasla, petrol satımının devamı, bankalar arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin bu görüşmelerde Avrupa ve Fransa tarafından öne çıkan iki önemli konu olduğunu söyledi.

Fransa elçisi François Sénémaud, Fransa’nın kesinlikle KOEP’ten çıkma gibi bir niyetinin olmadığını ve bu anlaşmanın uluslararası topluluğun yararına olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.