HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: ABD hiç bir şekilde uluslararası taahhütlerine bağlı kalmıyor

İran Meclis Başkanının uluslararası işler özel danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi ve aynı şekilde BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkması kararıyla, ABD’nin uluslararası anlaşma ve taahhütlere bağlı kalmadığını gösterdiğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da İsviçre dışişleri bakan yardımcısı Pascale Baeriswyl ile görüşmesinde, İran’ın nükleer anlaşma karşısında Avrupa’nın nasıl bir tutum sergileyeceğini beklediğini belirterek, İran meclisinin Avrupa’nın tutumu ve kararını dikkatli bir şekilde gözetlediğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, Yemen ve Bahreyn’de insan haklarının açık bir şekilde ihlali karşısında Batı’nın sessiz kalmasını da eleştirerek, ”İran bölge buhranının giderilmesiyle ilgili daha baştan siyasi diyaloga vurgu yaptı ve Amerika ile bazı müttefiklerinin askeri girişimleri ise bölgede sebat ve güvenliğin yokolmasına sebep oldu’ dedi.

Sözkonusu görüşmede İsviçreli yetkili de, başta Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’in yok edilmesiyle birlikte bölge gelişmelerine işaretle, İran’ın bölge barışı ve güvenliğinde rolünün olabileceğine işaret etti.

Pascale Baeriswyl, Yemen’de insani facia vahametin esef ve üzüntü verici olduğunu belirterek, bu sorunun başta İran olmak üzere çeşitli ülkelerin işbirliğiyle görüşmeler yoluyla hallolmasını ümit etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.