HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: AB’nin herhangi bir kararına misliyle ve etkin şekilde yanıt vereceğiz

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan yaptığı açıklamada, AB’nin herhangi bir kararına misliyle ve etkin şekilde yanıt vereceklerine belirtti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan bugün Tahran’da düzenlenen “İran Diplomasi Tarihi” isimli konferansta  yaptığı açıklamada, AB’yi İran karşıtı herhangi bir karar konusunda uyararak, Tahran’ın AB’nin herhangi bir kararına misliyle ve etkin şekilde yanıt vereceğini ifade etti.

Yaptırımların kaldırılmasına ilişkin müzakereler hakkında ise Bakan Emir Abdullahiyan, karşı tarafların mantıklı ve gerçekçi davranmasıyla anlaşma noktasına varmalarını temenni etti.

Bakan Emir Abdullahiyan, 2. Plan ve seçeneklerin da İran’ın gündeminde oluğunu sözlerine ekledi.

Batılı taraflarla güçlü ve sürdürülebilir anlaşmaya varmak için diyalog ve angajmana devam ettiklerini söyleyen Bakan Emir Abdullahiyan, Amerikalılar dahil bazı Batılı ülkelerin ikiyüzlü tavrına rağmen, Batılı taraflarla mesajlaşma ve görüşmelerinin sürdüğünü ifade etti.

Dışişleri bakanı, bugün her zamankinden ziyade diyalog ve diplomasiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Emir Abdullahiyan ayrıca, İran’ın komşular ve Asya ülkeleriyle işbirliği ve ilişkilerine öncelik verdiğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı, İran’ın bölgesel ve küresel olarak sürdürülebilir güvenlik ve barışın korunması ve sağlanması misyonuna bağlı olduğunu kaydetti.

Ukrayna savaşına da değinen Dışişleri Bakanı, bazı Batılı ülkelerin Ukrayna savaşında taraflardan birini desteklediğine dair iddialarının tamamen temelsiz olduğunu, İran ve Rusya’nın, İran ve diğer ülkeler gibi, savunma dahil çeşitli alanlarda işbirliği içinde olduklarını, Tahran’ın Ukrayna savaşına karşı olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.