AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Afganistan’da IŞİD’i araç olarak kullanmak Beyaz Saray’ın hatalı yeni stratejisidir

İran meclis başkanının uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM’nin yapıcı çabalarına rağmen Amerika’nın Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’in liderlerini Afganistan’ın kuzeyine intikal etmekle meşgul olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün BM’nin Irak temsilcisi Yan Kubish ile Tahran’da yaptığı görüşmede, IŞİD’in ve terörizmin Irak’ın geleceği için korunmasına dair çabaların bölge ve dünya için tehlikeli olduğunu belirterek, Amerika’nın bölgedeki oyunlarının ve bu doğrultuda ABD’nin terör örgütü IŞİD’i Afganistan’da kullanmasının Beyaz Saray’ın hatalı siyaset stratejisi olduğunu söyledi.

İranlı yetkili, Suudi rejiminin Irak’ta parlamento seçimlerinin zamanında yapılmasını engellemeye yönelik çabalarını da, Suudi rejiminin bölgede yapıcı olmayan siyasetlerinin devamı olarak niteledi ve ”Irak’ta parlamento seçimlerinin ertelenmeden zamanında yapılması Irak’ın siyasi geleceği ve süreci için önemlidir” dedi.

Sözkonusu görüşmede BM yetkilisi de, İran İslam Cumhuriyetinin Irak’ta terörizmle mücadelesini ve Irak’ta istikrar ve güvenliğin sağlanması için yapıcı çabaları ve çalışmalarının takdire şayan olduğunu söyledi.

BM yetkilisi, Erbil ve Bağdat arasında ihtilafların giderilmesi gereği ve Irak’taki bütün faal grupların seçimlerin görkemli bir şekilde yapılmasında katkılarının olması gereğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.