İslami Davet

Emir Abdullahiyan: Amerika IŞİD’i Afganistan’a Taşımak İstiyor

29 Ocak 2018 12:26

İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile bir araya geldi.

Emir Abdullahiyan, BM’nin Irak konusunda gösterdiği duyarlılık ve Irak’ın toprak bütünlüğüne göstermiş olduğu saygıdan dolayı teşekkür ederek, Amerika’nın Irak ve Suriye’de yenilen IŞİD terör örgütü Afganistan’a taşıma gayreti içerisinde olduğunu söyledi.

Terör örgütlerini koruyan ve destekleyen bu girişimlerin ileride Irak ve dünya için büyük tehditler oluşturabileceğinin altını çizen Emir Abdullahiyan; “Beyaz Sarayın yeniden IŞİD terör örgütünü Afganistan’da kullanmak istemesi büyük bir hatadır” dedi.

Konuşmasının devamında Bağdat’ın Riyad ile ilişkisini olumlu karşıladıklarını ancak Riyad’ın Irak’ta seçimlerin gecikmesine yönelik adımlarını Irak içişlerine müdahale olarak gördüklerini kaydederek Suudi Arabistan’ı bu hususta uyardı.

Neçirvan Barzani’nin Tahran’a gerçekleştirdiği son ziyarete de değinen Emir Abdullah’in Irak’ta Kürt, Şii ve Ehlisünnet birlikteliğinden yana olduklarının altını çizdi.

Konuşmasında Amerika’nın İran’ı Yemen’e füze ve silah göndermekle suçlamasına değinen Abdullahiyan, iddiaların asılsız olduğunu ve İran’ın hiçbir zaman bölgede askeri çözümlerden yana olmadığını söyledi.

BM’nin Özel Irak Temsilcisi Jan Kubis ise yakın zamanda Irak’ta gerçekleşecek olan seçimlere işaret ederek Irak’ta demokrasiden yana olduklarını vurguladı.

Emir Abdullahiyan: Amerika IŞİD’i Afganistan’a Taşımak İstiyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık