İslami Davet

Emir Abdullahiyan: Barzani çok hata yaptı

21 Eylül 2017 19:46

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Uluslararası İlişkiler Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin 90’lı yıllardan şimdiye kadar çok sayıda hata yaptığını belirtti.

Emir Abdullahiyan, kendi twitter hesabı üzerinden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmayı planladığı ayrılık referandumuna işaretle, Mesut Barzani’nin 90’lı yıllarda Irak’ın devrik Saddam rejimi ile Süleymaniye’ye yönelik askeri girişim sırasında işbirlikçilik yaptığını, Musul kentinin düşmesinde IŞİD terör örgütüne yardım ettiğini ve şimdi de yanlış hesaplar içine girerek, referandum kararıyla Irak halkı ve hükümetine karşı hareket ettiğini vurguladı.

Irak Kürdistan bölgesinde faaliyet yapan bazı partiler 7 Haziran tarihinde Mesut Barzani’nin de katılığı toplantıda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ayrılmasını öngören referandumun 25 Eylül tarihinde yapılmasını kararlaştırdılar.

Ancak Irak’ın komşu ülkeleri, Iraklı grup ve şahsiyetler, uluslararası örgütler ve hatta ABD, Barzani’nin referandum kararına karşı çıkmıştır.

Emir Abdullahiyan: Barzani çok hata yaptı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık