HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan BM Genel sekreteri ile görüştü

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran’ın Afgan mültecilere yaptığı cömert ev sahipliğini takdir etti.

Guterres, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde bu Abdullahiyan’ın Dışişleri Bakanlığını kutlayarak, İran’ın BM üyesi ülkeler arasında çok etkili bir ülke olduğunu söyledi.

Guterres, BM’nın anlaşmaların destekçisi olduğunu belirterek, nükleer görüşmelerin başlamasına vurgu yaptı.

Abdullahiyan da görüşmede İran’ın BM Genel Sekreteri ile Afganistan’ın mevcut durumunun çözümü için işbirliğine hazır olduğunu ve yeni dalga mültecilerden dolayı kaygılarını bildirerek, BM gerekli kurumlarının bu hususta yardımlarına vurgu yaptı.

Nükleer mesele ve Viyana görüşmelerine değinen Abdullahiyan, yeni İran yönetiminin bu hususta incelemelerinin devam ettiğini belirterek, İran’ın diplomasinin aracı olan görüşmelere bağlı olduğunu belirtti.

ABD’nin hesap hatası yaptığını ifade eden Emir Abdullahiyan, ABD’nin ambargoları devam ederek bunu müzakerelerde baskı unsuru olarak kullanabileceğini düşündüğünü, müzakereci tarafların gerçekçi algı ile Viyana müzakerelerine katılması ve İran milletinin hak ve hukukunu göz önünde bulunması gerektiğini söyledi.

Afganistan’da terörist hareketlerinden dolayı kaygılarını ifade eden Emir Abdullahiyan, bazı güçlerin terörizmi bir araç olarak kullanılmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Guterres ve Abdullahiyan görüşmede tüm Afganlı kesimlerin oluşturduğu bir hükümet oluşması gerektiğine vurgu yaptılar.

Emir Abdullahiyan, İran’ın General Süleymani’nin terör dosyasını uluslararası kurumlar nezdinde izleyeceğini belirterek, ABD’nin bu konuda uluslararası sorumluluğundan kaçamayacağını söyledi.

Siyonist rejimin işgal altındaki topraklarda cinayetlerine devam ettiğini ifade eden Emir Abdullahiyan, uluslararası camia ve BM’nin Filistin ülküsüne desteğe ve Filistinli kadın ve çocukların hukukunu desteklemeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.