HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Bölgesel güvenliğe ulaşmak ancak siyasi çözüm yolu mümkündür

İran İslami Şura Meclisi başkanının uluslararası işleri özel temsilcisi Hüseyin Emir Abdullahiyan, Batı Asya bölgesinde kalıcı bir güvenliğin zaruri olduğunu belirterek, ”bölgede istikrarsızlıkların kökü bölge dışı güçlere dayanmaktadır’ dedi.

Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da BM genel kurulunun önceki başkanı Mogens Lykketoft ile görüşmesinde, batı asya bölgesinde istikrar ve kalıcı güvenliğin ancak bölge ülkelerinin işbirliğiyle mümkün olabileceğini belirterek maalesef, bölgenin bazı ülkeleri güvenliği arttırma yerine kavga ve çatışma peşindeler’ dedi.

Emir Abdullahiyan, Amerika ve Arabistan’ın terörizmle mücadele ettiklerini ileri sürdükleri bir sırada diğer taraftan da bölgede teröristlere her türlü yardımı yaptıklarını belirterek İran’ın terörizmle mücadele kararlı bir siyaset yürüttüğünü ve bunun herkes tarafından görüldüğünü söyledi.

Suriye buhranıyla ilgili olarak Astana ve Suçi’de siyasi müzakerelerin memnuniyet verici olduğunu belirten Emir Abdullahiyan, terörizm ve radikalizmle mücadele ancak dünyanın işbirliğiyle mümkün olabileceğini belirtti.

Sözkonusu görüşmede BM eski yetkilisi de, Batı Asya bölgesinin istikrar ve güvenliğinin sağlanmasından İran İslam Cumhuriyetinin olumlu ve etkin rolünü takdir ederek, İran’ın bölgenin barışı sürecine desteğinin ve istikrarında olumlu rol oynadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.