HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Güvenli hac menasiki için İslam ülkeleri birleşmeli

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdhullahiyan, Nijer Sanayi Bakanı Omar Hamidou Tchiana ile görüşmesinde, Mina’da Nijeryalı hacıların ölümünden dolayı başsağlığı dileyerek, güvenli hac menasikinin düzenlenmesi için İslam ülkelerinin birlikte hareket etmelerini istedi.

İran’ın Afrika stratejisinin ayrıntılarını veren Emir Abdullahiyan, İran’ın Afrika ülkeleri ve özellikle Nijer gibi dost ve müslüman ülkeler ile ilişkilerini geliştirmek için hiçbir kısıtlama görmediğini belirterek, “İran ve Nijer arasında birçok kültürel ve tarihi ortaklık var ve bu ziyaretin iki ülke arasındaki işbirliği pekiştireceğinden eminiz” diye konuştu.

Nijer Sanayi Bakanı Omar Hamidou Tchiana da bu görüşmede, Mina olayından dolayı İran devleti ve halkına başsağlığı dileyerek, “Biz İran ile ilişkilerimizi çok önemli buluyor ve İran’ın sanayi ve maden sektöründeki gelişmelerine bakarak İran’ın tecrübelerini kullanmak istiyoruz” dedi.

Nijer Sanayi Bakanı Omar Hamidou Tchiana bir üst düzey heyet başkanlığında dün Tahran’a vardı. İran İslam Cumhuriyeti’nin Nijer’in başkenti Niami’de büyükelçiliği bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.