HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: İngiltere İran’a olan geçmişten kalan borcunu ödemeli

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün gece Twitter’da, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın kutlamasına atıfta bulunarak, Dominic Robb ile yaptığı telefon görüşmesinde, İngiltere’nin İran’a karşı geçmişten gelen borçlarını ödemesi gerektiğini söylediğini bildirdiğini kaydetti.

İRNA’ya göre Emir Abdullahiyan, Avrupa’nın nükleer anlaşmadaki taahhütlerine uymamasını eleştirirken, İngiltere Dışişleri Bakanı’nı kendisini tebrik ettiğini ve iki tarafın ilişkilerin karşılıklı çıkar ve saygı çerçevesinde geliştirmeye hazır olduğunu bildirdiğini,  bu arada ABD’nin Afganistan’da neden olduğu buhranın ise kabul edilemez olduğunu dile getirdi ve ”Afganistan’da çözüm yolu kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıdır” dedi.  

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominique Robb, Pazartesi günü İran dışişleri bakanı ile  yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin İran’a olan borçlarını ödeme konusundaki kararlılığını vurguladı ve İran Dışişleri Bakanı, İngiliz hükümetinin ikili ilişkilerdeki bazı sorunları çözmek için güven artırıcı önlemler almasının önemini vurguladı.

İngiltere’nin İran devletine 400 milyon pound borcu var. İngiltere’nin sözkonusu borcu, 1974 ve 1976’da İran’ın  1.500 Chieftain tankı ve 250 zırhlı aracı satın alımıyla ilgilidir. Zira İran’ın ödemesini yaptığı sözkonusu anlaşma İran’da İslam inkılabının zafere ermesinin ardından İngiltere  İran’a teslim etmesi gereken tank ve zırhlı araçları teslim etmemiştir.

Uluslararası Adalet Divanı, İngiliz tarafını İran’a olan borcu ve bunun sonucunda oluşan zararları ödemeye mahkum etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.