FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: İran, Filistin’i Desteklemeye Devam Edecek

İran Meclis Başkanı’nın uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Filistin’in Tahran Büyükelçisi Salah el-Zevavi ile görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin’i desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, İran’ın Filistin meselesinde kesinlikle geri adım atmayacağını bildirirken, Filistin Büyükelçisi de Filistin Meselesinin her şeyden önce İslam ümmetinin bir meselesi olduğunu hatırlatarak, ‘Amerika Başkanı Trump’ın uluslararası Siyonizm iradesinin uygulayıcısı bir taşeron olduğunu söyledi.

Filistin Büyükelçisi, Amerika’nın bir projesi olan ‘Yüzyılın Anlaşması’na da temasla, Filistin halkı ve liderlerinin bu projeye karşı olduklarını söyledi.

Zevavi, Trump’ın Kudüs’ü Siyonist İsrail rejiminin başkenti olarak resmiyette tanıması girişimine de temasla, bu girişimin onun Kudüs tarihi ve Kudüs’ün İslam’daki konumuyla ilgili cehaletinden kaynaklandığını söyledi.

Bilindiği gibi Amerika tarafından gündeme getirilen yeni ‘Yüzyılın Anlaşması’, Filistin halkının hak ve hukukunu ortadan kaldırırken, bu projenin bazı Arap rejimlerin işbirliğiyle hazırlandığı söyleniyor.

Bu projeye göre; Kudüs, terör rejimi İsrail’e bırakılıyor ve dünyanın dört bir yerindeki Filistinliler topraklarına dönemiyorlar, onların geri dönüş hakları elinden alınıyor ve Filistin’in sınırları yalnızca Batı Şeria ve Gazze Şeridi’yle sınırlanıyor.

Kudüs Şehri, Müslümanların ilk kıblesi olarak İslam dünyasında çok önemli bir konuma sahip ve Filistin ve İslam topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.