AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: İran ile Rusya, ABD’nin yaptırımları karşısında sağlam bir set olabilir

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Uluslararası Danışmanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Tahran ile Moskova’nın ortak görüşlerine işaretle, iki ülkenin mevcut kapasite ve imkanlarından yararlanmak suretiyle ABD’nin yapıcı olmayan hareketleri ve yaptırımları karşısında geçilmez bir set olabileceklerini vurguladı.

Bugün Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Levan Jagarian ile biraraya gelen Emirabdullahiyan, iki ülkenin parlamenter, ekonomik ve siyasi işbirliği sürecini memnuniyet verici niteledi.

Emirabdullahiyan ayrıca, Al-i Suud rejiminin Yemenli çocukları taşıyan otobüsü hedef alarak 135 masum insanı öldürüp, yaralamasına işaretle, Yemen krizinin askeri çözümü olmadığını bu ülkenin geleceğinin müzakere ve yapılacak seçimle belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Amerikan askeri güçlerinin varlığı ve Suriyeli sivillere karşı saldırılarını kışkırtıcı olarak niteleyen İslami Şura Meclisi Başkanı Danışmanı, ABD’nin IŞİD’e desteğine son vermesi gerektiğini vurguladı.

Jagarian da görüşmede, Tahran ile Moskova’nın parlamentolar arası ve siyasi ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirterek, iki ülkenin Suriye’de terörizmle mücadeledeki işbirliğini iyi niteledi, izinsiz yabancı askeri güçlerin varlığının Suriye’de durumu daha çetrefilleştirdiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.