HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: İran kendi egemenliği ve çıkarlarını korumada kuşku duymuyor

İran İslam Cumhuriyeti dış işleri bakanı İran’ın kendi egemenliği ve çıkarlarını korumada tereddüt etmeyeceğine vurgu yaptı.

Dün dış ilişkiler tarihi ile ilgili olarak diplomasi alanında bazı diplomat ve tarihçilerin katılımıyla 6.sı düzenlenen  “İran diplomasisi tarihinde iki asırlık müzakere; İran Kuralları, Getiriler ve Girişimleri” başlıklı konferans, dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdollahiyan’ın konuşması ile çalışmalarına başladı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kalıcı bölgesel ve küresel barış ve güvenliği sağlama misyonuna bağlı kaldığını vurgulayan Emir Abdollahiyan, İran’ın egemenliğini, çıkarlarını ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda en ufak bir şüphesi olmadığını ve olmayacağını ifade etti.

İRNA Haber ajansının raporuna göre Emir Abdullahiyan, dış ilişkiler tarihinin 6. Konferansında, halihazırda, gerginlikleri ve çatışmaları azaltmak, saygılı müzakerelere geri dönmek ve diplomasinin işlevlerine odaklanmak, istikrar ve barışı sağlamanın ön şartları olduğuna işaretle “İran İslam Cumhuriyeti’nin geniş yeteneklere sahip olması herhangi bir güç tarafından görmezden gelinmesi, bölgesel meselelerde saldırganlığın maliyetini artırabilir.” diye kaydetti./

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.