HaberlerİranOrtadoğu

Emir abdullahiyan, Katarlı yetkili ile görüştü

Bugün Tahran’a gelen el Marri, İran Dışişleri Bakanı’nın Arap ve Afrika Bölgeleri Sorumlusu Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya gelerek ikili ilişkileri ele aldı.

El Marri, İran’ın bölgedeki önemli konumuna ve kültürel, bilimsel ve ekonomik potansiyellerin ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kullanılabileceğine değinerek, “Katarlı heyetin Tahran’ı ziyaret etmesi, Katar devletinin İran ile ilişkilerini artırmak için verilen en göze çarpar sinyallerden birisidir” dedi.

Katar Emiri’nin iki ülkenin ilişkilerinin sağlam ve kalıcı kalmasına yönelik vurgu yaptığını dile getiren el Marri, zira ortak mukadderata sahip olan iki ülke oldukları kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan da bu görüşmede, İran’ın Fars Körfezi’ne kıyısı olan ülkelerle ilişkilerini geliştirme stratejisi güttüğünü belirterek, ilişkilerin pekişmesi için müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İran’ın komşularla barışçıl bir şekilde ilişki kurmaya çalıştığını söyleyen Emir Abdullahiyan, “Bölgenin kritik durumuna nazaran, yüzyıllarca barış içinde yaşadığımız komuşarla ilişkilerimizin barışçıl şekilde devam etmesi için akılcı yaklaşımlar sergilemeliyiz” diye açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.