GenelHaberlerIrakIrak Zaferi DosyasıİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Musul’un zaferi bütün Iraklıların zaferidir

İran İslami Şura Meclisi başkanının uluslararası işleri özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Musul’un terör örgütü IŞİD’den kurtarılmasını, Irak halkı ve devletine tebrik ederken, ”Musul’un kurtarılması, Irak’ta bütün dini ve siyasi liderlerin ve halkının zaferidir” dedi.

Emir Abdullahiyan, dün el’Alem kanalına verdiği demeçte, Irak’ta Şii ve Sünni, Kürt ve Türkmenlerin Gönüllü Halk Güçleri içinde birleşmeleri ve Irak’ın taklid merci alimlerinden Ayetullah Sistani’nin IŞİD aleyhinde cihada katılmalarına Lebbeyk demelerinin, Musul’un kurtuluşundaki en önemli unsurlar olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan yerel yönetiminin bağımsızlık için referandum düzenleme kararı konusundaki tutumuna da işaretle, bunu İslam dünyasını son yıllarda tehdit eden Amerika ve siyonist İsrail merkezli bir yabancı komplo olarak gördüğünü belirterek, İsrail ve bazı müttefikleri İslam ülkelerinin parçalanması için çalıştıklarını söyledi.

Irak Kürdistan bölgesindeki partiler, 7 haziran tarihindeki oturumda 25 eylül tarihinde Kürdistan bölgesinin Irak’tan ayrılmasıyla ilgili referandum düzenlenmesi kararı almışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.