HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan, Norveç Dışişleri Bakanı’nı Tahran’a davet etti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cuma günü Norveçli mevkidaşı ile BM Genel Kurulu oturum kulislerinde yaptığı görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni hükümetinin ciddi önceliğinin dış ekonomik ve ticareti genişletmek olduğunu belirtti.

İran dışişleri bakanı Norveç dışişleri bakanı Marie Eriksen Søreide’yi   Tahran’ı ziyaret etmeye davet etti.

İRNA’ya göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan, bu görüşmede,  İran ve Norveç arasındaki ilişkileri genişletmek için çeşitli kapasitelere atıfta bulunarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin iki ülkenin dışişleri bakanları yardımcıları düzeyinde siyasi  bir komiteyi tutmakla ilgilendiğini kaydetti.

Emir Abdullahiyan, bölgesel konularda daha ciddi iş birliğinin mümkün olduğuna da işaret ederek, Afganistan’ın barış ve istikrara ancak Afganlar arası gerçek diyalog ve kapsayıcı bir hükümet kurulması yoluyla ulaşabileceğini, herkesin bu koşulların sağlanmasına yardım etmemesi halinde,  gelecekte çok ciddi sorunların da yaşanacağı uyarısında bulundu.

Norveç Dışişleri Bakanı da, önümüzdeki haftalarda hükümette bir değişiklik olsa da İran’ın Norveç dış politikasındaki özel yerini koruyacağını da belirtti.

Afganistan’daki duruma da değinen  Marie Eriksen Søreide, Afganistan’daki gelişmelerin hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde geniş kapsamlı sonuçları olduğunu söyleyerek bu konuda daha düzenli istişarelere hazır olduğunu dile getirdi.

Norveç Dışişleri Bakanı da ayrıca nükleer anlaşmaya değinerek, bu anlaşmanın uluslararası siyasetin yapısında özel bir yere sahip olmasını umduğunu ifade ederek, bu anlaşmanın yeniden canlandırılması için umutlarını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.