HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Riyad’a isabet eden füzeyle İran’ın hiç bir irtibatı yok

İran meclis başkanının uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Yemenlilerin Riyad’a attıkları füzelerle İran’ın hiç bir irtibatının olmadığını söyledi.

İran meclis başkanının uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da, Lübnan Emel Hareketi başkanlık heyeti üyesi Halil Hemdan ile görüşmesinde, Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley’in İran karşıtı sözlerine işaretle, ”Amerika’nın halihazırda Arabistan ve BAE’ne sattığı silahların cevabını vermesi gerekir. Ama İran karşıtı açıklamalarla kamuoyunun Kudüs ile gündemini ve gerçekleri çarpıtmaya çalışmaktadır’ dedi.

Emir Abdullahiyan, Amerika’nın İran’ın savunma programlarına müdahale peşinde olduğunu belirterek, ”İran’ın asla savunma programlarına müdahaleye izin vermeyeceğini zira İran’ın füze savunma programının meşru ve kanuni olduğunu ve görüşülemez” olduğunu söyledi.

Emel hareketinin Lübnan’daki konumuna ve bölgede direniş hedeflerini ilerletmedeki rolüne de temas eden Emir Abdullahiyan, ”Lübnan’ın sebat ve huzuru Lübnan’ın birlik ve beraberliğine bağlıdır ve Emel ile Hizbullah hareketi, bu birlik ve beraberlik ile huzurun korunmasında etkili role sahiptirler” dedi.

Sözkonusu görüşmede Halil Hemdan da, İslam toplumunun en önemli hadisesinin Kudüs meselesi olduğuna ve de Amerikan başkanının büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına temasla, ‘Amerika’nın bu kararı siyonistlerin planları doğrultusunda alınmış bir karardır ama bunun uygulanabilirliği yoktur’ dedi.

Hemdan, müslümanların birlik ve beraberliğini korumaları gerektiğini belirterek, Amerikan başkanının kararına karşı çıkmaları ve buna engel olmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.