HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Emir Abdullahiyan: Şam istediği müddetçe Suriye’de kalacağız

İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin uluslararası ilişkiler danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bugün yaptığı açıklamada gündemdeki konuları değerlendirdi.

Emir Abdullahiyan, terörle mücadele konusunda Batı’nın uyguladığı çifte standart politikasına ilişkin, “Çifte standartların en önemli nedeni ABD’nin bu konuda yalan söylemesidir” dedi.

Emir Abdullahiyan, şöyle devam etti: Geçtiğimiz yıllarda Amerikalılar planlarına ulaşabilmek için DEAŞ’ın yanında durup ciddir bir şekilde destek vermiştir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 ulusal güvenlik stratejisini eleştirren Emir Abdullahiyan, “Trump yeni stratejisini açıklarken yalan sözlerle Irak ve Suriye’de DAEŞ’i ortadan kaldırdıklarını öne sürdü. ABD başta olmak üzere Batı’nın davranışlarında her zaman çelişkilere tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti ve müttefikleri terörizmle mücadelede konusunda Irak ve Suriye orduları ile birlikte önemli bir rol oynamıştır” diyen Emir Abdullahiyan, “Tüm dünya bu hususta İran ve direniş eksenine olağanüstü bir şekilde müteşekkir olması lazım” açıklamasını yaptı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, “Suriye’nin meşru hükümeti İran’ın askeri danışmanlık desteğini istediği sürece bu ülkede kalacağız. Suriye’nin herhangi bir noktasında teröristlere karşı bir operasyon düzenlenmesi gerekli olsa bile onlara yardım edebiliriz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.