HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan: Terör rejimi İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çaba göstermek bir sonuç vermez

Uluslararası Filistin İntifadasını Destekleme Konferansı genel sekreteri Hüseyin Emir Abdullahiyan, bazı Arap ülkelerinin siyonist İsrail rejimi ile ilişkileri normalleştirme çabalarının bir yere varmayacağını söyledi.

Uluslararası Filistin İntifadasını Destekleme Konferansı genel sekreteri ve İran meclis başkanının uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın Tahran temsilcisi Halid Kaddumi ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, HAMAS ve İslami Cihad hareketlerinin siyonist rejim İsrail aleyhinde mücadelenin iki temel ayağı olduğunu belirterek, bu iki hareketin ırkçı rejime karşı mücadelesinin tarihi olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, bölgesel gelişmelere temas ederek Filistin intifadasına desteklerini bildirirken, İran ve Filistin ilişkilerinin stratejik olduğunu söyledi ve ”Amerikan başkanı Trump’ın ölçüsüz ve hesapsız açıklamaları, yeniden bütün herkesin Filistin ve Kudüs’e yeniden bakmasına neden oldu’ dedi.

Emir Abdullahiyan, terör rejimi İsrail’in muhasarasındaki Gazze’de insani durumu kaygı verici ve hayati olarak nitelerken, ”Tel Aviv, İslam ülkelerinin güvenliğiyle oynayamaz ve bugün direniş en iyi durumundadır’ dedi.

Sözkonusu görüşmede HAMAS’ın İran temsilcisi Halid Kaddumi de, Trump’ın Filistin aleyhindeki girişimlerini kınayarak, ”Trump yönetimi Filistinlilerin haklarını görmezden gelerek siyonist İsrail’in güvenliğini temin etmeye çalışıyor’ dedi.

Kaddumi, İslam ülkelerinden Filistin halkı ve direnişine destek vermelerini isterken, İran’ın Kudüs ve Filistin konusundaki etkili siyasetlerini takdir etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.