ArabistanİranYemen

Emir Abdullahiyan: Yemen’e saldırıları durdurmak Suudi rejiminin yanlıştan dönmesi için bir fırsat olabilir

İran meclis başkanının uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan’ın Yemen’de cinayete dayalı saldırılarını durdurarak stratejik hatadan dönmesini istedi.

Emir Abdullahiyan, muhabirimize verdiği demeçte, ”son 40 yıldır İran dış siyasetinin, İran ve Suudi Arabistan’ın bölgenin iki önemli ülkesi olduğu ve bu iki ülkenin bölge sorunları ve ihtilaflarını diyalog yoluyla çözebileceği ve  bölgede barış ve güvenliği kalıcı olarak sağlayacağı mesajı olmuştur’ dedi.

İranlı yetkili, bölgede son yıllarda terörizmle mücadeleye de işaretle, İran’ın bu konuda olumlu girişimlerde bulunduğunu maalesef Arabistan ile bazı müttefiklerinin ise teröristlere destek verdiklerini söyledi.

Emir Abdullahiyan, Suudilerin bugün aşırılık yanlısı siyasetlerinin bölgenin bağımsız devletleri ve milletlerinin aleyhinde ve siyonist İsrail gibi İslam ümmetinin düşmanın lehine olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, Suudi rejimi veliahtı Muhammed Bin Selman’ın, terör rejimi İsrail’in Filistin’e saldırısında hamisi  olduğunu belirterek, bunun çok büyük stratejik hata olduğunu, zira ABD ve Siyonistler’in asıl hedefinin başta Arabistan olmak üzere bölge ülkelerini parçalamak olduğunu’ söyledi.

İran’ın hiç bir şekilde başta Arabistan olmak üzere Irak, Suriye, Mısır ve diğer İslam ülkelerinin parçalanmasından yana olmadığını belirten Emir Abdullahiyan, ‘Umarım, Arabistan ve BAE, Yemen’e yönelik 4 yıldır sürdürdükleri saldırılara son verir ve bu onların bu hatalı stratejilerinden dönmeleri için bir fırsat olur’ dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı