HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan’ın Moritanya Cumhurbaşkanı ile görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Nuakşot’a giriş yaptıktan sonra Moritanya İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı MUhammed veled Gazvani ile bir araya gelerek görüştü.

İranpress haber ajansının bildirdiğine göre bu görüşmede Hüseyin Emir Abdullahiyan, Moritanya cumhurbaşkanı ile ikili ilişkilerin gelişimi, başta teknolojik, kültürel, ekonomik, ticari ve bölgesel ve uluslararası gelişmeler olmak üzere çeşitli ilişki alanları hakkında görüş teatisinde bulundu.

Bu görüşmede Emir Abdollahiyan, Moritanya Cumhurbaşkanı’nın Sahra altı Afrika bölgesinde barış, istikrar ve terörle mücadele konusundaki girişim ve çabalarını takdirle karşıladı ve İran İslam cumhurbaşkanının selamlarını Moritanya cumhurbaşkanına iletti.

Filistin halkının ve davasının desteklenmesi ve İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gibi önemli bölgesel konuların incelenmesi ve bu yılın Mart ayında Nuakşot’ta dışişleri bakanları toplantısı yapılması da bu toplantıda ele alınan diğer konular arasında yer aldı.

Moritanya cumhurbaşkanı Muhammad Veled Gazvani de Dr. Reisi’ye sıcak selamlarını iletti ve Tahran ile Nuakşot arasındaki ilişkilerin tarihi ve sağlam olduğunu söyledi.

Gazvani İran İslam Cumhuriyeti’nin terörle mücadeledeki rolüne işaretle  İran’daki sanayi, bilimsel ve teknolojik başarılara vurgu yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.