HaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullayian: İran’ın kendi füzeleri konusunda müzakere yapması, gerçekleşmeyecek bir rüyadır

İran İslami Şura meclisi başkanı uluslararası işler yardımcısı, ABD ve BAE’nin İran’ın füzeleri konusundaki müdahaleci rüyalarının gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

BAE dışişleri bakan danışmanı Enver Karkaş Perşembe günü ABD’nin Fars Körfezindeki müttefiklerinin İran’ın balistik füzeleri ve bölgeye yönelik tutumları konusundaki müzakerelere katılmaları gerektiğini ileri sürmüştü.

Öte yandan Amerika’nın İran eylem grubu başkanı Brayan Hook da ABD’nin İran’ın balistik füzeleri ve bölgeye yönelik tutumları konusunda Tahran ile bir anlaşma peşinde olduğunu söylemişti.

Söz konusu iddialara yaptığı Twitter paylaşımında cevap veren İslami Şura meclisi başkanı uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın füze gücüne dair her türlü olası müzakere konusunu reddederek, BAE’nin İran’ın füze gücünün İran’ın milli iktidarının göstergesi ve bölge güvenliğinin korunmasına stratejik destek olduğunu bilmesi gerektiğini ifade etti.

Abdullahiyan açıklamasının devamında İran’ın bölge ülkeleri için güçlü bir komşu olarak varlığını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.