HaberlerİranOrtadoğu

Emir Hatemi: Siyonist Rejimin Kontrolündeki Kimyasal Silahlar Dünya İçin Tehdittir

İran Savunma Bakanı General Emir Hatemi, kimyasal ve biyolojik silahlar ile mücadele günü nedeniyle yaptığı konuşmada Irak’ta Saddam rejiminin gerçekleştirdiği kimyasal saldırıya değinerek; “Zalim Saddam rejimi başta Amerika olmak üzere uluslararası tüm organların desteğini de alarak gerçekleştirdiği kimyasal saldırı ile binlerce masum Iraklının ölümüne neden olmuştur” dedi.

Saddam rejiminin hedef aldığı Serdeşt bölgesindeki Kürt halkının yaşadığı zulme işaret eden İran Savunma Bakanı, “O dönem, Amerika İran’a haklarının hamisi unvanıyla BM’nin Saddam rejimini kınama bildirisini dahi veto etmiştir” şeklinde konuştu.

İran İslam Cumhuriyetinin kimyasal silah kullanımından mağdur olan bir ülke olduğunu hatırlatan İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Amerika’nın kimyasal silah bahaneleri ile Batı Asya’ya yönelik müdahalelerine işaret ederek; “ABD, Suriye devletinin kimyasal silah kullandığını iddia ederek bölgeye müdahil olmaya çalışmakta. BM ve kimyasal silah kullanımını yasaklama örgütünü görmezden gelen Amerika, bölgeyi daha büyük sorunlara çekmektedir” ifadelerini kullandı.

General Hatemi, konuşmasının devamında İsrail rejiminin sahip olduğu kimyasal ve biyolojik silahlara işaret ederek; “Siyonist İsrail rejiminin kontrolünde olan kitle imha silahları dünya halkları için bir tehdittir” dedi.

Bölgede bazı Batılı ve Arap devletleri ile birlikte Siyonist İsrail tarafından desteklenen terör örgütlerinin kimyasal ve biyolojik silahlara sahip oldukları uyarısında bulunan İran Savunma Bakanı, kimyasal silahlar ile mücadele örgütünün bu konuda çalışması gerektiğini söyledi.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, konuşmasında son olarak Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetlerin kitle imha silahları ile mücadele gününde bir kez daha Serdeş kentinde hayatlarını kaybeden masum kadın ve çocukları unutmadıklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.