AfrikaHaberlerOrtadoğu

Emirates Havayolu uçaklarının Tunus’a inişleri yasaklandı

Tunuslu kadınları uçuşlarına almayı reddederek ‘ayrımcılık’ yapmakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Emirates havayolu şirketine ait uçakların başkent Tunus’a iniş yapması yasaklandı.

Pazar günü yapılan açıklamada Tunus Ulaştırma Bakanlığı, BAE’li uçak şirketi “uluslararası hukuk ve anlaşmalara” uygun bir çözüm bulana dek bu uygulamanın süreceğini açıkladı.

Yerel basında Emirates havayolu şirketiyle seyahat etmek isteyen bazı Tunuslu kadınların vizeleriyle ilgili ek işlemlere tabi tutulduğu, uçuşlarının da ertelendiği yönünde haberler yer almış, sosyal medya kullanıcıları da tepki göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde Tunus yetkililerince, BAE’nin Tunuslu kadın yolcuların ülkelerine girmesini ya da buradan transit seferlerle uçmasını yasakladığı açıklandı.

İnsan hakları kuruluşlarının Tunuslu kadınları hedef almakla ve ‘ırkçılık’ ve ‘ayrımcılıkla’ suçladığı BAE , bir ‘güvenlik istihbaratı’ nedeniyle uçuşlarda rötar olduğunu iddia etti.

Tunus dışişleri bakanlığı da BAE elçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını ve Emirates havayolu şirketi tarafından Tunuslu kadınlara uygulanan yasağa itiraz edildiğini ve bu konuda açıklama istendiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.