HaberlerİranOrtadoğu

Emiri: İran ve Cezayir Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ortak adımlar atabilirler

İran İslam Cumhuriyeti Kültür ve İslami İrşat Bakanı Seyyid Rıza Salihi Emiri, İran ve Cezayir’in ortak düşmanları olduğunu ve iki ülkenin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ortak adımlar atabileceklerini söyledi.

Cezayir’de temaslarda bulunan Emiri, o ülke Evkaf ve Dini İşler Bakanı Mohammad İsa ile yaptığı görüşmede İran’ın olmaması durumunda Ortadoğu durumunun daha farklı olabileceğini ifade ederek, Taliban, El Kaide ve Boko Haram’ın düşünsel yerinin neresi olduğu sorusunu yönelterek, ‘’Batı tarafından haksız yere bir propaganda yürütülmektedir. Bunlar İslamı ve Müslümanları düşünmemekteler’’ dedi.

‘’İran’ın müdahalesi olmasaydı tekfirciler bölge haritasını değiştirmiş olurdu’’ diyen Emiri, ‘’Zaman İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin gösterdiği yolun hak yolu olduğunu gösterecektir’’ dedi.

Cezayir’in terörizmle mücadelede hakkın ve Müslümanların yanında yer aldığını vurgulayan Emiri, İran’ın ekonomik alanlarda Cezayir ile iyi ilişkilere sahip olduğunu fakat temel ilişkilerin kültürel ilişkilerle başlayacağını söyledi.

İran-Arabistan arasındaki ilişkilerin Cezayir ile olan ilişkilere zarar vermemesi gerektiğini ifade eden Emiri, İran Cezatir ilişkilerinin İslam Dünyasının yararına olabileceğini söyledi ve ‘’Bizim Arabistan ile sorunumuz o ülkenin teröristlere verdiği destek ve batılıların bölgeye ayaklarının açılması ile ilgilidir ve konular zamanla herkes için aydınlanacaktır’’ dedi.

Mohammad İsa da yakın zamanda Arabistan’a yaptığı ziyarete değinerek, İran-Cezayir ilişkilerine zararlar verilmeye çalışıldığını söyledi.

Cezayir politikasının İslam ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden İsa, bölgenin bölünmesi için bir taktım çabalar olduğunu söyledi.

Teröristlerin dini olmadığını ifade eden İsa, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Haziran 2021 (7) içerik yüklenmiştir.