HaberlerİranOrtadoğu

Emperyalist ve Sulta düzen asla hakim olamayacak

11 Şubat’taki İslam İnkılabı yıldönümü yürüyüşlerinde İran milletinin gösterdiği hamasete işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, İran’ın, emperyalist ve sulta düzenle karşı olduğu gibi onunla mücadele ettiğini ve dünya üzerinde egemenlik kurmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Bugünkü Tahran Cuma namazı Anayasa Koruyucular Konseyi Sekretei Ayetullah Ahmed Cenneti’nin İmamlığında kılındı.

Hutbesinin başında 11 Şubat’taki İslam İnkılabı yıldönümü yürüyüşlerinde İran milletinin gösterdiği hamasete işaret eden Ayetullah Ahmed Cenneti, İran milleti bugünde şehitlerin kanını heba etmediği gibi düşmanlarını unutmadığını, gündemlerle yakından ilgilendiğini ve düzenin gücünü koruduğunu söyledi.

11 Şubat’taki fitnecilerin eylemlerini hatırlatan Ayetullah Cenneti, bu günde İran milleti İsrail ve ABD’ye sıkı bir darbe indirdiğini, onları ise bu günü hiçbir zaman unutamayacaklarını kaydetti.

Anayasa Koruyucular Konseyi Sekreteri, Rehber’in buyruklarına atıfta bulunarak, İran’ın, emperyalist ve sulta düzenle karşı olduğu gibi onunla mücadele ettiğini ve dünya üzerinde egemenlik kurmasına izin vermeyeceğini söyledi ve konuşmasının devamında İmam Humeyni(r.a)’ın “Amerika hiçbir halt yiyemeyecektir” şeklindeki sözünü hatırlattı.

Fitnecilere hitaben de konuşmasını sürdüren Ayetullah Cenneti, “Şimon Peres, Netanyahu ve Obama sizi teşvik etti… İsrail ve Amerika’dan vazgeçin… sizin için artık hiçbir şey kalamıştır… foyanız ortaya çıkmıştır, yol hala sizin için açıktır. Geri dönün.”dedi.

Hutbesinin bir kısmında Cundullah örgütün terörist başı Abdumalik Rigi’nin yakalanmasına işaret eden Ayetullah Cenneti, 409 kişinin ölümünden sorumlu olan bu caninin canlı olarak yakalanmasına Allah yardım ettiğinin altını çizdi.

Hutbesinin diğer bölümünde yarından başlayacak Vahdet Haftasına da temas eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, Şia ve Sünni arasındaki vahdete vurgu yapmakla ayrıca, Şia ile Şia ve Sünni ile Sünni arasıdaki vehdete de vurguladı.

Ayetullah Ahmed Cenneti, yabancıların Irak’ın içişlerine karışmalarına da işaret ederek, Amerika’nın, Baasçıları Irak’ta işbaşına getirerek kendi adamlarını bu ülkede yerleştirmek istediğini dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.