AfrikaHaberler

Emperyalistlerin Desteği İle Kurulan Eş-Şebab Terör Örgütünün Tehdidi Kenya Halkını Evlerinden Etti

Kenya’nın Lamu eyaletinde Eş-Şebab örgütünün son günlerde düzenlediği terör saldırının ardından bölgede yaşayan yüzlerce aile evlerini terk etmeye başladı.

Somali sınırındaki kıyı eyaletinde Eş-Şebab mensuplarının geçen hafta pazar günü İshakani köyünü basarak bir polis karakolunu yakmasının ardından çok sayıda köy sakini bölgeden kaçmaya başladı.

AA muhabirine konuşan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir kişi, Eş-Şebab üyelerinin köye kendi bayraklarını diktiklerini belirtti.

Birçok kişinin civardaki ormanda örgüt mensuplarını gördüklerini ifade eden köy sakini, “Örgüt üyeleri, Kenya askerleriyle hareket etmememizi, onlara bilgi vermememizi söyledi. Korkudan herkes köyden kaçıyor.” dedi.

Lamu eyaletinde iki gün önce örgüt üyelerinin polisin eskortluk ettiği sivilleri taşıyan bir otobüs konvoyuna düzenlediği terör saldırısında 1 sivil ölmüş, 5 polis memuru yaralanmıştı.

Eş-Şebab saldırıları dolayısıyla Lamu eyaletinin birçok bölgesinde okul ve sağlık ocağı gibi devlet binaları geçici kapatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.