HaberlerLatin Amerika

Emperyalistlerin Korkulu Rüyası Eva Morales: Bolivya’nın ABD Büyükelçiliğine İhtiyacı Yok

Bolivya cumhurbaşkanı Eva Morales, bu ülkede Amerikan büyükelçiliğine ihtiyaç olmadığını söyledi.

Presstv’nin haberine göre, Morales, Latin Amerika ülkelerinin kendisine olan desteklerine teşekkür ederken, hava sahasını kendisinin olduğu uçağa açmayan ülkelerin özür dilemelerinin yeterli olmadığı gibi bir faydasının da olmadığını söyledi.

Morales, sözkonusu ülkelerin bazı yanlış anlamaların olduğu yönünde olayı tevil etmeye kalkışmalarının ise kabul edilemez olduğunu zira onların yaptıklarının tamamen uluslar arası kanunlara aykırı olduğunu söyledi.

Bolivya cumhurbaşkanı ülkelerinde Amerikan büyükelçiliğine ihtiyaç olmadığını zira kendilerinin yeterince Latin Amerika ülkelerinin desteğine sahip olduklarını söyleyerek teşekkür etti.

Morales, Amerika’nın siyasetleri ve demokrasisini asla istemediklerini Amerika olmaksızın da kendi hakimiyetleri ve siyasetlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Bilindiği gibi Morales’in uçağı, Moskova’dan Bolivya’ya dönerken Fransa, Portekiz ve İspanya, hava sahalarının kullanılmasına izin vermemiş ve uçak da zorunlu olarak Avusturya’ya iniş yapmıştı.

Bu arada Ekvator cumhurbaşkanı Rafail Correa, Morales’in uçağına hava sahalarını kapatan ülkelere karşı Latin Amerika ülkelerinin ciddi olarak ortak tutum sergilemeleri çağrısında bulundu. Correa, bazı Avrupa ülkelerinin sözkonusu girişimlerini kınayarak böyle bir durumun örnek olarak Amerikan başkanının uçağına karşı yapılması halinde hatta bir savaş bahanesi bile sayılmasının muhtemel olduğunu dile getirdi

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.