DünyaHaberler

En gelişmiş ülkelerde ilaç kullanımı artıyor

Almanya’da son 11 yılda depresyona karşı sakinleştirici ilaç kullanımının iki misli arttığı belirlendi.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı OECD’ye bağlı en gelişmiş 33 ülkede ilaç kullanımının giderek arttığı bildirildi. Örneğin tıb çevrelerince tartışmalı bir ilaç olan karşı depresif haplarının tüketimi 2000 ile 2011 yılları arasında, OECD’nin 2013 Sağlık Raporuna göre her bin kişide günde 35 dozdan 56 doza yükseldi.

Doktor reçetesi ile alınabilen bu ilaçların Almanya’daki tüketimi ise 11 yılda iki kat arttı. Bin kişideki günlük doz oranı Almanya’da 50’ye yükseldi. Bu hapları en fazla İzlandalılar kullanıyor, yani her on İzlandalıdan birisi karşı depresif ilacı alıyor.

En gelişmiş ülkelerin hiçbirinde ilaç tüketimin gerilemediği görüldü. OECD raporuna göre örneğin İngiltere’de ilaç tüketimin artışına mali kriz neden oldu. Krizin başladığı 2008’den önce de ilaç tüketiminde artış görülmekle birlikte, OECD’nin bildirdiğine göre krizden sonra tüketim daha hızlı artmaya başladı.

Karşı depresif ilaçlarla birlikte kan şekerinin yükselmesine karşı kullanılan ilaç tüketiminin de arttığı görüldü. Almanya bu ilacın tüketiminde bin kişide günlük 83 dozla Finlandiya’nın ardından ikinci sırada yeralıyor. OECD ülkelerindeki genel ortalama ise bin kişide 60 doz olarak belirlendi. Bu ilacın tüketiminin artmasına aşırı şişmanlığın neden olduğu bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (19) içerik yüklenmiştir.