AsyaHaberler

Endonezya: İran’ın nükleer çalışmalarını destekliyoruz

Jakarta’da yapılan İslam devriminin 31.yıldönümü kutlamalarına katılan Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa, ülkesinin İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini desteklediğini belirtti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Natalegawa “başta İran olmak üzere tüm ülkelerin barışçıl nükleerteknolojisini kullanma hakkına saygı duyulmalı” dedi.

Ülkelerin uluslararası anlaşmalara bağlıkalmaları gerektiğine değinen Dışişleri Bakanı “İran taahhütleri gereğince davranmalı ayrıca NPT’ya bağlı olduğunu da açıkladı. Bu konuda iki önemli husus gündemdedir. Biri NPT anlaşmalara bağlı kalmak diğeri de tüm ülkelerin barışçıl nükleer enerji kullanma hakkına sahip olmalarıdır. Bu iki konu birlikte uygulanması gereken hususlardır. Ülkelerden sadece taahütlere bağlıolmalarının istenmesi karşısındada açık olan hakları önünde durması kabul edilir değil”dedi.

Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkelerin İran’ın nükleer meselesi konusundaki oyu ve bu konudaki farklı görüşlerle ilgili bir soruya yönelik Natalegawa “bu oylar, konunun hassasiyetini gösteriyor. bildiğiniz gibi bukonuda tek bir tutum yok ve her ülke menfaatlerin en uygun tutum sergiliyor” yanıtını verdi.

Endonezya’nın İran ve Batı arasında nükleer meselesi konusunda arabuluculuk imkanı olup olmadığı yönündeki bir diğer soruya Natalegawa,Jakarta’nın her zaman ülkelerin görüşlerinin birbirine yakınlaşması için tüm kapasitelerini kullandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.