HaberlerİranOrtadoğu

Endonezya : İran’ın tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz

Endonezya meclis başkanı Merzuki Ali, ülkesinin İran’ın yeni ilim ve teknoloji elde etme hususundaki tecrübelerinden faydalanmak istediğini söyledi.

Endonezya meclis başkanı Asya meclisler kurumu 4. toplantısının kulisinde İran islami şura meclisi birinci başkan yardımcısı Muhammed Hasan Ebutorabiyle görüşmesinde Endonezya halkı ve hükümetinin İran İslam cumhuriyetiyle ilişkilerinin gelişmesinden dolayı memnunluk duyduklarını belirtti.

Endonezya meclis başkanı ayrıca iki ülke ekonomik ilişkilerinin geçen yıla oranla üç misli arttığı ve Endonezya ile İran’ın sahip olduğu önemli potansiyeller dikkate alınarak ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalışılması gerektiğini söyledi. İslami şura meclisi birinci başkan yardımcısı Seyyid Muhammed Hasan Ebutorabiferd ise bu görüşmede Tahran yetkililerinin Endonezya ile ilişkilerine özel önem verdikleri zira Endonezya’nın dünyada kalabalık nüfuslu Müslüman ülkesi olmanın dışında ülkesinde uygun bir demokratik düzen kurmayı başardığını söyledi. Ebutorabi İran ile Endonezya’nın Filistin meselesi ve Siyonist rejim ve sulta düzeniyle ilgili ortak tutumlarına değinerek Endonezya ile ekonomi, siyaset, kültür ve sosyal alanlarda ilişkileri geliştirmekten yanayız” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.