AsyaHaberler

Endonezya: İsrail, NPT anlaşmasını imzalamalıdır

Endonezya Dışişleri Bakanı Marti Natalgava, geçen yıllarda uygulanan yaptırımların etkisiz kaldığına işaret ederek “tarih ve deneyimler, diyaloğun yaptırımdan daha etkili ve kârlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Natalgava hükûmetinin resmi tutumunun yaptırım değil diyalog olduğunu belirtti.

Birçok uzmanın Siyonist rejimin uluslar arası nükleer silahsızlanma yolunda temel engel olduğu yönündeki görüşlerine katılıp katılmadığı yönündeki bir soruya Endonezyalı Bakan “açık olan şu ki İsrail bu konuda iş birliği yapmıyor ve sorunun çözüm yoluna gitmek yerine sorunları arttırıyor. İsrail’in Orta Doğu’daki girişimleri, dünyada nükleer silahsızlanma yolu üzerinde temel sorunlardan biri sayılıyor. Nükleer silahsızlanma, özellikle Orta Doğu’da takip edilmesi gereken bir konu. Bu doğrultuda İsrail NPT anlaşmasını imzalamalı. NPT anlaşması dünyada silahsızlanmanın mihenk taşıdır ve bu anlaşma ayrım yapılmadan uygulanmalı” yanıtını verdi.

Uluslar arası silahsızlanmanın gerçekleşmesinin kolay bir iş olmadığını ve tüm ülkelerin bu amaca ulaşmak için rol oynaması gerektiğine işaret eden Natalgava, bu amaca ulaşmak için yapılan Tahran Uluslar arası Konferansı’nın önemli ve etkili bir adım olduğunu vurguladı ve İran’ın bu arada olumlu bir rol oynadığını belirtti.

Natalgava “Tahran konferansına katılanların, dünya nükleer silahsızlanma sorununun çözüm yolunun bir parçası olabilir. Bu yolda nükleer silahlara sahip olan ülkeler, diğer ülkelerden daha ağır bir sorumluluğa sahipler” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.