AsyaHaberler

Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi Başkanı: İran’ın kalkınması İmam Hamanei’nin rehberliğinden kaynaklanıyor

Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi Başkanı Agil Siraç, İran İslam Cumhuriyeti Cakarta Büyükelçisi Veliyullah Muhammedi ile görüştü. Agil Siraç bu görüşmede İran’ın kalkınma nedeninin İmam Hamanei’nin liderliğinden kaynaklandığını dile getirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Cakarta Büyükelçisi Veliyullah Muhammedi bu görüşmede Agil Siraç’a yeniden Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi Başkanlığı’na seçildiği için tebriklerini ileterek, “İran sağlık, eğitim, kültür ve ekonomik açıdan Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi ile işbirliği yapmaya hazırdır” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Mayıs 2015’te Endonezya’ya yaptığı ziyarete değinen İran Cakarta Büyükelçisi Veliyullah Muhammedi “Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Endonezya seferinde iki ülke arasındaki ilişkilerin yol haritasının çizilmesi gerektiğine vurgu yapıldı” diye belirtti.

Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi Başkanı Agil Siraç da bu görüşmede “Bugün İslam dünyasına önemli olan husus, İslam ümmetini radikal ve şiddete dayalı İslam’dan korumaktır. Endonezya ilmiye medreselerinin birinde bir Arap ülkesinin desteğiyle daha sonra Endonezya’nın üç önemli mekanında bombalı eylem yapan 3 terörist yetiştirildi. Hali hazırda da Endonezya’dan 800 kişi IŞİD’e katılmış ve bunların çoğu Endonezya Arapları’dır” diye konuştu.

Endonezya Nahzatül Ulema Hareketi’nin İran ile işbirliği yapmak istediğini belirten Siraç “Biz üniversite ve ilmiye medreseleri arasında hocaların karşılıklı eğitim vermesini istiyoruz. Ayrıca Sünni ve Şii Endonezyalı ve İranlı alimler arasında bir ulema konseyinin kurulmasını talep ediyoruz çünkü Endonezya’da İran hakkında fazla bilgi yok” diye vurguladı.

İran’ın başarılarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Agil Siraç ayrıca “Biz İran’ın uluslararası arenada gösterdiği duruşunu destekliyor ve Nükleer Anlaşma için seviniyoruz. Kuşkusuz bu başarılar İnkılap Rehberi Ayetullah Hamanei’nin rehberliğinden kaynaklanıyor” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.