AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Enerji İhracatı, İran İle Litvanya İlişkileri İçin Yararlı

İran Dışişleri Bakanlığı Kuzey ve Doğu Avrupa 1. Departmanı Başkanı Reşid Hasanpur, Tesnim’e yaptığı değerlendirmede; İran ile Litvanya münasebetlerinin geliştirilmesi için bol imkan ve potansiyellerin bulunduğuna işaretle, Litvanya gibi bir ülkenin göreceli olarak özel avantaj ve imtiyazlara sahip olduğunu, bu konunun İran’ın bu ülke ile münasebetlerinin gelişmesinin temelini teşkil edebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda, İran ile Litvanya’nın ticari ilişkilerinin geniş olduğunu ve bu ülkeden İran’ın daha ziyade tahıl ithal ettiğine işaret eden Hasanpur, ancak daha sonra İran’ın tahıl ithalatının azaldığı için ikili ticaret hacminin 20 milyon dolara kadar gerilediğini kaydetti.

Tahran ile Vilnius’un ticari ilişkilerinin çeşitlendirilmesine dikkat çeken İranlı üst düzey yetkili, Litvanya yönetiminin enerji tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye alıştığını belirtti.

Hasanpur ayrıca, Litvanya ile ekonomik münasebetlerini geliştirebileceğini, İran’ın Litvanya’ya LNG ihraç edebileceğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Hasanpur sözlerinin devamında; Baltık ülkelerinin Güney-Kuzey koridorundan yararlanmak istediklerini hatırlattı.

İran Dışişleri Bakanlığı Kuzey ve Doğu Avrupa 1. Departmanı Başkanı ayrıca; İran ile Baltık ülkeleri ilişkilerinin son yıllarda kabul edilir bir düzeye yükseldiğini belirterek, yakın gelecekte muhtelif alanlarda bu ülkelerle münasebetlerin iyileşeceğini temenni etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.