ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Ensarullah: BAE, Hudeyde Operasyonunu Durdurmakla Kaybettiği Haysiyetini Korumaya Çalışıyor

Yemen Ensarullah Hareketi Siyasi Büro üyelerinden Seyfullah eş Şami, el-Meyadin televizyon kanalına yaptığı açıklamada; BAE’nin Hudeyde’ye yönelik işgal operasyonunu durdurma kararının bu ülkenin yenilgisini yansıttığını ifade etti.

Eş-Şami, BAE’nin Yemen’de saplandığı bataklıktan kendini kurtarmaya ve kaybettiği haysiyetini korumaya çalıştığını vurguladı.

Ensarullah üyesi, bu hareketin Hudeyde’deki gelişmelere yönelik pozisyonunun tamamen şeffaf olduğunu belirterek, “Biz, BM temsilcisine kapsamlı çözüm zaruretini bildirdik. Asla siyasi diyalog yolunu kapatmayız ve siyasi mücadeleye girmeye hazırız.” diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Karakaş dün attığı bir twitte, bu girişimin BM’nin Yemen Temsilcisi Martin Griffiths’in misyonunu kolaylaştırmak doğrultusunda Ensarullah güçlerinin Hudeyde kenti ve limanından kayıtsız şartsız çekilmesini öngören anlaşmaya varmak için yapıldığını ileri sürdü.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi daha önce yaptığı açıklamada; yakında Yemen’de çatışan tarafların müzakereye başlayacaklarını söylemişti.

Griffiths ayrıca Yemen’in batısındaki insani durumun vahameti konusunda uyarıda bulunarak, Hudeyde limanında gerilimin tırmanmasının tehlikeli beşeri ve siyasi sonuçlara yol açacağını ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (19) içerik yüklenmiştir.