ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Ensarullah: Çözüm ulusal birlik hükümeti

Ma’rib Press’in haberine göre Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Yemen’deki sorunun birilerinin hükümete geri getirilmesiyle değil, Suudi askeri müdahalesi ile durdurulan diyalog sürecinin yeniden başlatılmasıyla çözülebileceğini söyledi.

Yemen’de geçiş süreci için ulusal birlik hükümeti kurulmasını desteklediklerini belirten Muhammed Abdusselam, bunun gerçekleşmemesinin şiddet ve kaosun devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın desteklediği Mansur Hadi hükümetinin Ensarullah Hareketi’nin müzakerelerin başlaması için BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh’in 5 maddeden oluşan şartlarını kabul ettiğine dair açıklamasını yalanlayan Muhammed Abdusselam, “Biz bu önerileri kabul etmedik, bunlar İsmail Veled Şeyh’in kendi sözleridir” dedi.

Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, müzakereler için kendilerine hiçbir şeffaf çalışma takvimi sunulmadığını belirterek, ateşkes konusunda da açık bir planın bulunmadığını söyledi.

Muhammed Abdusselam son olarak “barış için bir irade yoksa Kuveyt’teki müzakerelerin sonucu da tıpkı Cenevre’deki gibi olur” dedi.

Yemen’deki barış müzakerelerinin 18 Nisan’da Kuveyt’te başlaması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.