ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Ensarullah Hareketi: Hudeyde BM’ye Devredilmedi

Yemen Ensarullah Hareketi Siyasi Konseyi Üyesi, el-Hudeyde Limanının yönetiminin Birleşmiş Milletler’e devredilmesi hakkında herhangi bir müzakerede bulunulduğunu yalanladı.

Ensarullah Hareketi Siyasi Konseyi Üyesi Sputnik’e verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: ‘Daha önce ya da son günlerde El-Hudeyde limanının Birleşmiş Milletlere devredilme süreci, gündeme getirilmemiştir ve tartışılan tek şey, limanın yönetiminin alınması değil, limanın uluslararası gözetim sürecidir.

Arap koalisyonu daha önce limanın verilmesini talep etmişti, ancak Birleşmiş Milletler bunu reddetti. Çünkü bu konu BM’nin görevleri dahilinde değildir ve BM ile yapılan mevcut müzakereler daha önce limanda bulunan Birleşmiş Milletler ekibinin geri gönderilmesiyle ilgilidir.

Koalisyon güçleri son üç gün içinde ağır kayıplar yaşadı ve el-Davar bölgesindeki beldelerden geri çekildi. Yemen ordusu ve halk güçleri, sahil şeridindeki beş alanda onların yardım hatlarını kesti ve bu durum, kıyı bölgelerinde bulunan koalisyon güçlerinin yenilmesine yol açtı.

Arap koalisyonunun askeri bir çözüme umut bağlaması imkansızdır ve havalimanı ve çevresi ordu ve halk komiteleri tarafından yönetilmektedir ve koalisyonun El-Hudeyde havaalanına hâkim olduğu doğru değildir.’

Daha önce Reuters, Yemen Ensarullah Hareketinin el-Hudeyde limanının yönetimini Birleşmiş Milletlere devretmeye hazır olduğuna değinerek ve bu krizin yakında çözülebileceğini belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.