ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Ensarullah’ın Yemen Krizini Sonlandırma Konusundaki Yeni Planı

Yemen Ensarullah Hareketi, Birleşmiş Milletlere ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bir mektup yazarak, bu ülkedeki krizi sonlandırma konusundaki yeni planını açıkladı.

Yemen Ensarullah Hareketi, bu ülkede üç yıldır devam eden krizi sonlandırmak ve işgalci Arabistan koalisyonunun saldırılarını durdurmak için yeni planını açıkladı.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’e yazdığı mektupta, Yemen’e karşı savaşı durdurmak için birkaç maddelik bir plan önerisinde bulundu.

Ensarullah’ın Yemen’deki krizi sonlandırmak için sunduğu plan, barış komitesi oluşturulmasını ve meclis başkanı ve cumhurbaşkanı seçmek için bütün halkın, partilerin ve siyasi kuvvetlerin katılım göstereceği şekilde oy sandıklarına başvurulmasını kapsıyor.

Bu planda aynı zamanda Yemen’in yeniden yapılandırılmaya başlanması, yıkımların telafi edilmesi, yabancı ülkeler tarafından bu ülkeye herhangi bir saldırı düzenlenmesinin engellenmesi, genel af ilan edilmesi, çatışan taraflardan tutuklanan bütün kişilerin serbest bırakılması ve tartışmalı konuların çözümü için referandum düzenlenmesi konusunda uluslararası boyutta garanti verilmesi talep ediliyor.

El-Husi bu mektupta, işgalci Arabistan koalisyonunun bu ülkeye düzenlediği saldırılar durmadan ve bu ülkeye karşı karadan, denizden ve havadan uygulanan kuşatmalar sonlanmadan, Yemen krizini sonlandırmak için herhangi bir çözüm yolunun köklü bir yol olmayacağını vurguladı.

Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı aynı zamanda, sunulan bu çözüm yoluna cevap verilemediği takdirde, Yemen’deki en kötü trajedinin devam etmesinin sorumlusunun Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi olacağını söyledi.

Husi bu mektupta, Yemen’deki insani durum ve ortam hakkında yakından bilgi almak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ülkeleri Yemen’e ziyarette bulunmaya davet etti.

Suudi Arabistan liderliğindeki Yemen’e karşı Arap Koalisyonu 2015 yılından beri Yemen’in istifa eden hükümetini destekleme bahanesiyle ama aslında halk inkılabını bastırmak ve Yemen Ensarullah kuvvetlerinin güç kazanmasını engellemek için bu ülkeye karşı savaş ilan etti.

Arabistan’ın Yemen’e karşı başlattığı bu savaşın üzerinden üç yıla yakın bir süre geçmesine rağmen, işgalci Suudi koalisyonu Yemen’de önceden belirlediği hiçbir hedefe ulaşamadı ve buna karşılık olarak bu ülkenin fakir halkına düşen ise, önemli tesislerin ve alt yapının yok olması, kıtlık ve binlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olan, bulaşıcı hastalıkların yayılması oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.