HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: AB nükleer anlaşmayla ilgili öneri paketini bu ayın sonuna kadar sunacak

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Avrupa Birliği’nin İran’ın nükleer anlaşma çerçevesinde çıkarlarını garanti edecek teklifinin bu ayın sonuna kadar sunulacağını söyledi.

İRNA ‘ya göre, Abbas Erakçi, dün Tahran’da bir seminerde yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın devamı için İran ve ABD dışındaki diğer imzacı ülkelerle görüşmelerini sürdürdüklerini belirterek, ”Fransa, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği, nükleer anlaşmadan doğan İran’ın kazanımlarıyla ilgili çözüm yolu için bir paket sunmada İran’a söz verdiler’ dedi.

Erakçi, petrol satışı, petrol parasının geri dönüşü, banka işlemleri, ulaşım, gemiler, petrol tankerleri ve uçakların temini gibi konuların Avrupa’nın çözüme kavuşturması gereken konulardan olduğunu belirterek, ”İran’ın kararı, bu taleplerinin yerine getirilip getirilmemesine bağlı olacaktır’ dedi.

Abbas Erakçi, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkışının sebeplerine de temasla, ”İran’ın nükleer anlaşmadan kazanımları karşısında Amerika tahammül edemezdi ve bu bu anlaşmadan zarar ettiğini düşündü ve bundan dolayı nükleer anlaşmadan çıktı’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.