HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Erakçi: ABD, İran’ın zararının telafisinden sorumludur

İran dışişleri bakanının uluslararası ve hukuk işleri yardımcısı Abbas Erakçi, Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin İran’ın mal varlığına elkonulmasına gösterdiği tepkide, bu girişimin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

Abbas Erakçi, İran’ın dondurulmuş mal varlığından 2 milyar doların alınmasına dair Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin kararını doğrularken, ‘Bu girişim çok açık bir şekilde uluslararası kanunlara aykırıdır ve uluslararası tabir açısından bir hırsızlıktır’ dedi.

Erakçi, sözkonusu 2 milyar doların İran Merkez Bankası’na ait olduğunu ve bunun dokunulmazlığının olduğunu belirterek Amerikan mahkemesinin kararını resmiyette tanımadıklarını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, Amerika’nın sözkonusu girişiminden İran’ın gördüğü zararın telafisinden Amerika’nın sorumlu olacağını belirterek ABD’nin bu girişimini kınadı ve İran milletinin haklarını takip edeceklerini söyledi.

Nükleer anlaşmanın takip kurumu başkanı Abbas Erakçi, ”nükleer anlaşmanın Amerika ve İran’ın dostça ilişkilerinin veya sorunlarının çözümünün göstergesi olmadığını ve yalnızca nükleer bir sorunun yönetimi için bir anlaşma olduğunu fakat Amerika’nın başka bir sahada düşmanlığının sürdüğünü ve bizim de Amerika ile meselelerimiz aynı şekilde devam etmektedir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.