HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: Avrupa ile devam eden görüşmelerin devam etmesi için net görüş vizyonu yok

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekildikten sonra bu anlaşmanın nasıl sürdürüleceğine ilişkin olarak, Avrupa ile devam etmekte olan müzakerelerin sürdürülmesi konusunda açık bir bakış açısının olmadığını söyledi.

Seyyid Abbas Erakçi, Brüksel’de “İran ve Avrupa 2. Uluslararası İktisadi İşbirliği Semineri kulisinde Euronews ile yaptığı bir görüşmede, “İran tüm taraflardan nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamasını istiyor ve Avrupa ile bu anlaşmayı sürdürmek isteyen diğer imzacılar, bunun için daha fazla fedakârlık yapmalı ve Amerika’nın çekilmesine karşı çıkmalı ve İran’a karşı yaptırımları telafi etmelidirler’ dedi.

Erakçi, Avrupalıların ABD’nin yaptırımlarını kötüye kullanmak için bir yol bulması gerektiğine temasla, “İran’daki Avrupalı şirketlerin varlığı ve hayatta kalması, ham petrol satışı ve İslam Cumhuriyeti’nin hesabına para aktarma kolaylığı Tahran için önemlidir.” dedi.

Erakçi ayrıca İran’ın, Avrupa’nın nükleer anlaşmayı devam ettirmek için çözüm ve paketler bulmasına da yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.