HaberlerİranOrtadoğu

Erakçi: Güçlü bir şekilde İran’ın çıkarlarını savunuyoruz

İran dışişleri bakanı yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Amerika’nın İran ve nükleer anlaşma düşmanlığının İran’ın çıkarlarına zarar vermesine izin vermeyeceklerini belirterek, ‘güçlü bir şekilde İran’ın çıkarlarını savunuyoruz’ dedi.

Seyyid Abbas Erakçi, dün Roma’da İtalyan meslektaşıyla Omendola ile görüşmesinde, İran ve 5+1 grubu arasında yürürlükte olan Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen nükleer anlaşma hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Abbas Erakçi, Roma’da muhabirimize verdiği demeçte, şimdiki hassas dönemde, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerle nükleer anlaşma ve uluslararası ilişkiler konusunda irtibatlarını sürdürdüklerini belirterek, ”İtalyan yetkililerle de nükleer anlaşma konusunda yararlı görüşmeler yaptıklarını’ söyledi.

Erakçi, Amerika’nın 12 mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan çıkması halinde İran’ın tepkisi ve tutumunun ne olacağına dair soruya verdiği cevapta, ”İran, böyle bir duruma karşı kesinlikle kesin ve uygun bir tutum ortaya koyacaktır ve İran, her türlü gelişmeye karşı hazırlıklıdır’ dedi.

Erakçi, İran dışişleri bakanına Newyork’ta kalıcı barış toplantısına eşlik etmeden önce, Roma’daki oturuma katılarak bazı Avrupa ülkeleri yetkilileriyle nükleer anlaşma ve uluslararası bazı meselelerde görüş alış verişinde bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.